warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!


Sklenené dvere sú vrcholne moderný prvok, ktorý vášmu interiéru dodá výrazný osobitý vzhľad. Oproti klasickým dverám majú tiež rad výhod, kvôli ktorým stojí za to o nich uvažovať.

Hlavnou výhodou sklenených dverí je samozrejme presvetlenie miestností, či už sa jedná o obývaciu izbu alebo chodbu, ktorá by inak bola temná a v ktorej by ste museli ďaleko častejšie siahať po vypínači.

 

Sklenené dvere do interiéru sú veľmi zaujímavou voľbou, ktorá priestoru dodá neobyčajný charakter. V moderných interiéroch sa sklenené dvere objavujú stále častejšie, či už hovoríme o kancelárskych priestoroch alebo domácnostiach. Ako postupovať pri výbere sklenených dverí a čo si pri ich výbere ustrážiť?

Využiť sklo ako architektonický prvok nie je žiadnou novinkou. Tento materiál je medzi architektmi veľmi obľúbený, pretože sa dá využiť na tisíce spôsobov a jeho prispôsobenie konkrétnemu priestoru je pomerne jednoduché. Perfektne poslúži nielen na zachovanie presvetlenosti priestoru ale aj na oddelenie jeho jednotlivých častí. Svoje miesto medzi stále využívanejšími prvkami interiéru si nachádzajú aj celosklenené dvere.

kľúče v dverách

Prepúšťanie denné svetlo zároveň priestor opticky rozšíri a odľahčí ho.

Celosklenená stena s otočnými dverami

Nielen vzhľad, ale aj praktickosť

Sklo je tiež ako materiál v porovnaní s drevom oveľa odolnejšie voči mechanickému poškodeniu. Úplne dokonale odoláva voči vode a pare, preto sú sklenené dvere veľmi vhodné do kuchyne alebo aj do kúpeľne (ak matné a nepriehľadné). Vzhľadom k tomu, že sa sklenené dvere vyrábajú z osemmilimetrového bezpečnostného skla, netreba sa báť, že by ste ich rozbili a porezali sa – bezpečnostné sklo je proti bežným nárazom odolné, a pri veľkom náraze sa rozbije na malé čriepky, ktoré nie sú ostré. Sklenené dvere nestarnú a neopotrebovávajú sa, majú teda dlhú životnosť a ich údržba nie je nijako zložitá.

 

Ak máte záujem o interiérové sklenené dvere, je dobré s týmto riešením počítať dopredu, najlepšie už pri návrhu stavebných otvorov. Sklenené dvere je možné namontovať aj v rámci rekonštrukcie už existujúcich priestorov, no v takom prípade je veľmi pravdepodobné, že náklady na montáž a prípravu budú o niečo vyššie.

Pri sklenených dverách je mimoriadne dôležité kvalitné kotvenie, je preto potrebné zohľadniť nosnosť stien, podlahy a stropu. Sklenené dvere je možné kotviť rôznymi spôsobmi, najčastejšie sa využíva kotvenie s pántami do steny. Okrem tohto riešenia je ale možné sklenené interiérové dvere namontovať ako posuvné s lištami na podlahe a v strope, posuvné do vnútra steny, prípadne zavesené na stropné kotvenie.

luxusný dom

 

celosklenené dvere

Je nutné však pamätať na to, že sklenené dvere musia byť zasadené do špeciálnej zárubne, nemožno ich zavesiť na klasické pánty. Sklenené dvere tiež zvyčajne neizolujú teplo a hluk, preto si dobre premyslite, kam ich inštalujete. Chod sklenených dverí je zato veľmi tichý, ľahko sa otvárajú a zatvárajú.

Rôzne spracovanie skla

U sklenených dverí tiež býva na výber mnoho modelov zdobených pieskovaním či ryhovaním. Metóda pieskovanie, kedy je sklo vystavené prúdu jemného korundového piesku hnaného stlačeným vzduchom, vytvára na dverách matné plochy či ornamenty podľa šablóny. Dvere s pieskovaným sklom umývajte len čistou teplou vodou, nepoužívajte penivé detergenty.

loading
×