Používate olej len v kuchyni? Chyba!

Nezařazené

Používate olej len v kuchyni? Chyba!

Používate olej len pri varení? A neuvažovali ste o jeho ďalšom využití?

Mimo rastlinného, či olivového určite napadne každého ešte motorový olej do auta. Pre prevoňanie našich príbytkov sa používa zas pár kvapiek esenciálneho oleja. Tie sa používajú aj pri vyrábaní domácej kozmetiky ako sú napríklad mydielka. Ako základ pre kozmetické prípravky sú najlepšie varianty z kvalitného rastlinného pôvodu. Pri príprave na pôrod používajú tehotné ženy olej na masírovanie hrádze. Detské oleje zasa poslúžia pri zvláčňovaní pokožky bábätka. A pri slnečných lúčoch leta sa slníme za pomoci opaľovacieho oleja.

olejíček

Na trhu nájdete aj olej na vlasy, ktorý oživí ich štruktúru. Deťom navyše pomáha pri ľahšom rozčesávaní. Všetky vlasy potrebujú staroslivosť a výživu, no pri tých kučeravých to platí dvakrát. Každý to pozná. Ráno treba dať strapatú hrivu rýchlo do poriadku. Ruky si stačí opláchnuť čistou vodou a nabrať si približne 2 kvapky oleja na vlasy a nanášať ich najskôr na končeky a postupne postupovať k temenu hlavy, kde je to potrebné najmenej. S množstvom oleja to však nepreháňajte, aby sa vaša koruna krásy nezačala príliš rýchlo mastiť.

Máte citlivú pokožku a reaguje na každé holenie? Po umytí skúste naniesť olej na holenie. Zjemní nielen chĺpky, ale aj pokožku. Žiletka sa tak ľahšie kĺže a neporaní vás v takej miere. Mali by ste sa vyhnúť začervenaniu, najmä v intímnych partiách, kde je vrstva kože tenšia a citlivejšia. Tiež sa odporúča ťahať prístroj na holenie nie v protismere, ale z boku k smeru rastu chĺpkov (prípadne v smere).

Ďalšie využitie nachádza v exteriéri. Najmä pri náteroch dreveného nábytku, terás, drevených obkladov a plotov. Nielenže ošetrujú drevo, ale aj oživujú jeho vzhľad a napomáhajú odpudzovať vodu, nakoľko nie sú rozpustné vo vodných roztokoch.

I umelci majú v obľube olejové farby na svojich plátnách. Ich výhodou je pomalšie schnutie a tak sa pri tvorivej činnosti autor nemusí ponáhľať. (Čo niekto pokladá za výhodu, iný chápe ako nevýhodu.)

éterické oleje

Samozrejme nehovoríme o jednom pôvode oleja. Môže vznikať z rastlinného, živočíšneho, minerálneho, ale aj syntetického pôvodu a každý má svoje rôznorodé využitie. Je však neoddeliteľnou súčasťou domácností. Jedni produkty sú známejšie viac, iné menej.

Používate olej len pri varení? A neuvažovali ste o jeho ďalšom využití? Mimo rastlinného, či olivového určite napadne každého ešte motorový olej do auta. Pre prevoňanie našich príbytkov sa používa zas pár kvapiek esenciálneho oleja. Tie sa používajú aj pri vyrábaní domácej kozmetiky ako sú napríklad mydielka. Ako základ pre kozmetické prípravky sú najlepšie varianty…