Suchý múrik v záhrade: s našimi radami ho vybudujete veľmi jednoducho

Suchý múrik v záhrade: s našimi radami ho vybudujete veľmi jednoducho

Prvé jarné lúče slnka nás lákajú do prírody, a tak pozadu nezaostávajú ani záhradkári, ktorí sa pripravujú na novú sezónu prác pri skrášľovaní svojej záhradky, či už okrasnej alebo úžitkovej.Murovaná stena.jpg

Úprava mierneho terénu
Podopieranie svahov záhrady, oddelenie jej funkcií alebo ohraničenie skalky či zaujímavých prvkov je možné urobiť aj takzvaným suchým múrikom, čo znamená, že jeho vybudovanie si nevyžaduje mokrý stavebný proces. Vhodný je do každej väčšej záhrady na vidieku, do okolia chát, víkendových domov či do horského prostredia. Ak ste sa rozhodli niečo z toho urobiť v tej svojej časti políčka, môžeme vám s tým pomôcť. Prinášame vám postup, akým to určite dosiahnete a vybudujete funkčný múrik podľa svojich predstáv.
Postupujte takto:

  1. Prvý krok by malo byť vysypanie štrkového lôžka do základov s hĺbkou okolo 20 až 40 cm.
  2. Pri jeho realizácii treba myslieť aj na zmenu poveternostných podmienok, teda na zamŕzanie pôdy v zime a základy je dobré odvodniť drenážnou rúrkou, aby sme zabránili dvíhaniu múrika z dôvodu mrznutia vody, a tým aj porušeniu jeho stability.
  3. Stavajte z opracovaných druhov kameňa, lomových kameňov, kam patrí napríklad pieskovec alebo žula. Absolútne nevhodné sú guľaté tvary či kamene, ktoré majú vysokú absorpčnú schopnosť, pretože v nasajú vodu a v zimnom období sa potom rozpadávajú.
  4. Stavba si nevyžaduje nijaké špeciálne spojivo, ale stačí obyčajná zemina. Zmiešame ju s pieskom a štrkom a túto zmes nasypeme za múrik aj za kamene.

Okrasné ploché kamene.jpg

  1. Na spodok ukladáme najväčšie a ploché kamene, aby boli čo najstabilnejšie. Škáry medzi nimi musia byť čo najmenšie.
  2. Výšku celého diela si stanoví každý podľa seba. Môže byť rovnako vysoké, ale kamene musia byť mať podobnú hrúbku alebo ich môžete ukladať náhodne a pritom dbať na celkový vzhľad. Tak postupujte až do požadovanej výšky.
  3. Nezabudnite nakoniec zistiť, či kamene sedia pevne a nekolíšu sa, v opačnom prípade ich podložte podložkami alebo tenkými plochými kameňmi.
  4. Úplne na záver treba umiestniť vrchné ploché kamene, aby celej stavbe zabezpečili pevnosť a tiež pekný vzhľad.

Prvé jarné lúče slnka nás lákajú do prírody, a tak pozadu nezaostávajú ani záhradkári, ktorí sa pripravujú na novú sezónu prác pri skrášľovaní svojej záhradky, či už okrasnej alebo úžitkovej. Úprava mierneho terénu Podopieranie svahov záhrady, oddelenie jej funkcií alebo ohraničenie skalky či zaujímavých prvkov je možné urobiť aj takzvaným suchým múrikom, čo znamená, že…