OPRAH – päť písmen úspechu

OPRAH – päť písmen úspechu

„Nezáleží na tom, ako ste prišli na svet. Dôležité je to, že ste tu.“
Túto vetu predniesla Oprah Winfrey. Možno málokto tuší, ako veľmi sa týka jej osobne. Do svojich deviatich rokov bola vychovávaná svojou babičkou na chudobnej farme v Mississippi. Potom sa presťahovala k matke do Milwaukeek, kde bola zneužívaná. Pretože jej matka to neriešila, opakovane utekala  z domu, až kým sa v štrnástich rokoch nedostala do väzenia pre mladistvých.
Súd ju poslal k otcovi, ktorý potom prísne dohliadal na jej vzdelávanie. Zo slečny Winfrey sa stala výnimočná študentka. Najprv na strednej škole, neskôr na vysokej škole v Teenesse, kde vyštudovala komunikáciu, rétoriku a herectvo.

mikrofon

Už počas strednej školy si všimli jej hlas z miestnej rozhlasovej stanice a mohla začať pracovať ako moderátorka. Neskôr sa stala prvou Afroameričankou, ktorá v histórii televízneho vysielania čítala správy. Išlo o lokálnu televíziu, ale z tej bolo pre ňu už len na skok do Baltimorskej talk – show, a potom do show AM Chicago. Jej príchodom dosiahol program taký úspech, že sa tvorcovia rozhodli premenovať ho na Oprah Winfrey Show.

Ak sa pozeráte na to, čo v živote máte, budete mať vždy viac. Ak sa pozeráte na to, čo v živote nemáte, nikdy nebudete mať dosť.“
Svojou moderátorskou a psychologickou zručnosťou, hlbokou empatiou a vrelosťou dokázala zo svojich hostí dostať úprimnosť a otvorenosť, takže v show povedali o sebe veľmi veľa. Sama moderátorka sa priznala pred kamerami k všetkému, čo si prežila, od zneužívania v detstve, cez užívanie drog počas nevydareného vzťahu, až po svoj celoživotný boj so sebaúctou. Svojou úplnou otvorenosťou si získala srdcia miliónov divákov a jej show trvala neuveriteľných 25 rokov. Vznikol takzvaný „Oprah efekt“.  Všetko, čo táto dáma nejakým spôsobom recenzovala, sa okamžite stalo hitom. Všetci začínajúci umelci, ktorí sa stali hosťami v Oprah Winfrey Show, sa stali zo dňa na deň známymi. A táto dáma to dokázala premeniť na výnosný business.

„Myslite ako kráľovná. Kráľovná sa nebojí zlyhania. Zlyhanie je ďalším odrazovým mostíkom k veľkosti."
Vyjednala si kráľovské podmienky a v priebehu rokov sa stala najbohatšou Afroameričankou dvadsiateho storočia. Vďaka tomu si mohla dovoliť založiť vlastnú spoločnosť Harpo Productions, káblový kanál Oxygen, neskôrstanicu OWN, vydáva časopisy, píše knihy, má webové stránky, ktoré majú návštevnosť šesť miliónov pozretí mesačne, a tak ďalej.

kamera

Táto dáma je ale aj najväčšou filantropkou tmavej pleti v celej histórii Ameriky. Venuje veľké peniaze a úsilie na pomoc druhým ľuďom. Doteraz venovala viac ako 21 miliónov dolárov na rôzne projekty pomoci.
Takže ako to teda dokázala?
„Vytvorte si pre svoj život tú najvyššiu, najúžasnejšiu víziu. Pretože sa stávate tým, v čo veríte.“

„Nezáleží na tom, ako ste prišli na svet. Dôležité je to, že ste tu.“ Túto vetu predniesla Oprah Winfrey. Možno málokto tuší, ako veľmi sa týka jej osobne. Do svojich deviatich rokov bola vychovávaná svojou babičkou na chudobnej farme v Mississippi. Potom sa presťahovala k matke do Milwaukeek, kde bola zneužívaná. Pretože jej matka to neriešila, opakovane…