Vypáľte červíka

Vypáľte červíka

Chilli neobľubuje každý. Maličký kúsok, by ste si však mali dopriať aspoň raz za čas. Nie ani tak kvôli chuti, ale pre jeho nenahraditeľné zdravotné účinky. Ak sa predsa len neviete prekonať a štipľavé nemáte radi, siahnite pokojne aj po menej ostrých odrodách.

chilli
 
Podobne ako paprika, obsahuje množstvo vitamínov aj jej štipľavejšia príbuzná. Je potrebné vyzdvihnúť najmä vitamín C, pretože jeho množstvá sú naozaj vysoké. Látka, ktorá spôsobuje charakteristický pálivý pocit na jazyku, sa nazýva kapsaicín. Ide o alkaloid, ktorý pôsobí dráždivo na každé jedno tkanivo, s ktorým príde do kontaktu. Štipľavosť, je však iba jedna z jeho vlastností. V prvom rade podporuje správnu cirkuláciu krvi. Naše telo dokáže doslova nakopnúť, rozohriať a naštartovať činnosť celého organizmu. Vďaka tomu, sú chilli papričky považované za výborný prostriedok na chudnutie. Napomáhajú správnemu fungovaniu ciev a cirkulácie krvi. Preto sú vhodné pre ľudí, ktorých trápia opuchy končatín, kŕčové žily, či cievne a srdcové ochorenia. Papričky vám pomôžu aj v tom prípade, že trpíte na studené ruky a nohy. Počas zimy ide o najrýchlejší prostriedok, ako svoj organizmus zohriať. Ak teda pocítite, že na vás lezie choroba, polovica papričky ju spoľahlivo zaženie.
Tento alkaloid podporuje i trávenie, a to tým, že stimuluje tvorbu sekrétov v žalúdku.

chilli papričky
 
Aby sa zdravotné účinky chilli na vašom tele skutočne prejavili, je nutné ich konzumovať pravidelne. Telo zaregistruje až dávku vo výške okolo tristo miligramov kapsaicínu. Približne toľko, ho obsahuje jedna paprička odrody habanera. Takúto dávku štipľavosti, by ste si mali dopriať aspoň dva, až trikrát za týždeň.
 
Štipľavé papričky celkovo podporujú imunitu, obsahujú antioxidanty, takže zabraňujú vzniku nádorových ochorení a taktiež dezinfikujú telo z vnútra. Mohli by sme povedať, že sa jedná o jeden z najsilnejších prírodných antibakteriálnych prostriedkov. Ak tieto papričky pridáte napríklad ku zaváraným uhorkám, alebo hubám, existuje takmer nulová šanca, že sa vám pokazia, alebo ich napadne pleseň. Rovnakú účinok majú aj v našom tele.

Chilli neobľubuje každý. Maličký kúsok, by ste si však mali dopriať aspoň raz za čas. Nie ani tak kvôli chuti, ale pre jeho nenahraditeľné zdravotné účinky. Ak sa predsa len neviete prekonať a štipľavé nemáte radi, siahnite pokojne aj po menej ostrých odrodách.   Podobne ako paprika, obsahuje množstvo vitamínov aj jej štipľavejšia príbuzná. Je potrebné…