Život bez wi-fi, aplikácií a mobily s klávesnicou. Pamätáte sa?

Život bez wi-fi, aplikácií a mobily s klávesnicou. Pamätáte sa?

Čo dnes rozumieme pod pojmom mobil? Myslím si, že každá generácia si vo svojom podvedomí vybaví odlišný model. Ľudia, ktorí majú cez 25 si možno vybavia svoje prvé prenosné zariadenie v podobe mobilu Nokia 3310 alebo novšieho Sony Ericson k610i, respektíve modely, ktoré ešte bežne disponovali klávesnicou a slúžili k všeličomu, len nie k surfovaniu po internete a ani k návšteve na Facebook, veď ten ešte ani neexistoval. Každopádne detstvo a pubertu sme strávili s týmito zariadeniami a,… žijeme. Vedeli sme sa zorientovať aj bez neustáleho pripojenia k wi-fi. Možno si aj vy spomínate na to, aká bola doba bez smartfónov.

mobilní telefon

V skratke to možno zhrnúť jednoducho- nemali sme k dispozícii Google Play či App Store a teda ani žiadne z aplikácií, ktoré sa v tomto online priestore nachádzajú. To znamenalo, že mobil nám slúžil len na telefonovanie, sms-kovanie, tým šťastnejším na počúvanie MP3 súborov alebo hranie hier (ktoré sme si v oboch prípadoch kopírovali z počítača formou USB kábla). Neexistovali nič také ako- „Pozri, ako mi ide spoj“, „Zisti, kde je najbližšia reštaurácia“, „Over to na Wikipédii“ a pod. Skrátka nič, čo vás napadne v spojení wi-fi a dnešné aplikácie. Veľa z týchto bežných vecí sme si zisťovali na vlastnú päsť, strácali sme čas a behali kilometre hore-dolu, niekedy zbytočne.

Pripojiť sa k internetu predstavovalo prísť domov, poprípade vyhľadať internetovú kaviareň a zapnúť do prevádzky počítač. Ach Bože, to máme len 26 a ak sa na veci pozriem z tejto perspektívy, ja a moja generácia si už môžeme pripadať ako z doby ľadovej. Preto sa radšej pozrime do súčastnosti.

mobil

Za minulý rok (2017) zo všetkých predaných mobilných zariadení predstavovali smartfóny až 80 %, pričom vo zvyšných 20% išlo o klasické „hlúpe“ telefóny s klávesnicou. Pritom 90 %ľudí s vekom do 25 rokov vlastní práve smartfóny, o „konzervatívne“ mobily prejavilo záujem len 10% a z tejto menšiny možno väčšina len z dôvodu dostupnejšej ceny.

  • Jedno je teda isté- Behom cca 10 rokov čo sú tieto smart zariadenia na trhu, dnes s veľkým prehľadom dominujú a sú jednoznačnou voľbou do budúcnosti.

Čo dnes rozumieme pod pojmom mobil? Myslím si, že každá generácia si vo svojom podvedomí vybaví odlišný model. Ľudia, ktorí majú cez 25 si možno vybavia svoje prvé prenosné zariadenie v podobe mobilu Nokia 3310 alebo novšieho Sony Ericson k610i, respektíve modely, ktoré ešte bežne disponovali klávesnicou a slúžili k všeličomu, len nie k…