Najnebezpečnejšie oslavy krajiny vychádzajúceho slnka

Najnebezpečnejšie oslavy krajiny vychádzajúceho slnka

Podľa šintó, tradičného prírodného náboženstva, je svätyňa miestom, kde dočasne prebývajú a sú uctievaní duchovia kami, ktorých môžeme prirovnať k božstvám. Pochádzajú z iného sveta, do nášho vstupujú iba skrze prostredníka, ktorým sa obvykle stáva hora (napríklad Fudži), zviera, kameň alebo strom. Legenda hovorí, že entity obývajúce drevo v okolí Suwypomohli cisárskym vojskám poraziť armády barbarov na severe. Práve ako prejav vďaky boli dekrétom nariadené náboženské ceremónie, ktorých tradícia trvá od 9. storočia dodnes.

japonsko

Svätyňa Suwasa nachádza na okraji rovnomenného mestečka v prefektúre Nagano. Je považovaná za jednu z troch najvýznamnejších posvätných lokalít starovekého Japonska. Pozostáva zo 4 hlavných budov, o rohy každej z nich sú priviazané kmene veľkých a starých stromov. Kmene majú názov joriširo, čo znamená predmet, v ktorom sídli božstvo. Vyznačujú rituálne očistenú oblasť pod ochranou lokálneho kami. Raz za 6 rokov (podľa čínskeho lunárneho kalendára v roku opice a tigra) sa za pomoci ľudí z celej farnosti vymieňajú. To sa nazýva sviatkom Onbašira. Vyberú sa správne stromy, bez pomoci moderných technológií sa zotnú, manuálne dotlačia k budovám svätyne, postavia a priviažu k rohom.

Dôvodom je cyklus prírody. Šintoizmus sa snaží žiť v súlade s prírodou a napodobňuje prírodné mechanizmy. Teda tak, ako sa striedajú ročné obdobia, tak sa striedajú aj kmene v svätyni Suwa. Kmene sú pevné, mocné a vysoké, čo symbolicky znamená silu, ktorá sa rituálmi spojenými so slávnosťou prenáša na mužov a tí ju potom prenášajú na svoju domácnosť. Zomrieť pri slávení Onbaširy je považované za veľkú česť.

myoima

Pokiaľ Vás táto svojrázna slávnosť zaujíma, nemusíte sa báť ju navštíviť. Nebezpečenstvo hrozí primárne samotným aktérom, pokiaľ sa budete držať v mieste vyhradenom pre divákov, čaká Vás zaujímavý zážitok.

Podľa šintó, tradičného prírodného náboženstva, je svätyňa miestom, kde dočasne prebývajú a sú uctievaní duchovia kami, ktorých môžeme prirovnať k božstvám. Pochádzajú z iného sveta, do nášho vstupujú iba skrze prostredníka, ktorým sa obvykle stáva hora (napríklad Fudži), zviera, kameň alebo strom. Legenda hovorí, že entity obývajúce drevo v okolí Suwypomohli cisárskym vojskám poraziť armády barbarov na…