Závislosť na internetových hrách

Nezařazené

Závislosť na internetových hrách

Rozpoviem vám dva príbehy, ktoré sa naozaj stali. A možno jeden z nich žijete aj vy. Obidva sa reálne odohrali v Amerike, ale ja viem, že postupne sa všetko dostáva aj k nám. Možno je to už tu.

minecraft

Prvý príbeh sa začína vtedy, keď chlapec, nazvime ho Adam, skončí strednú školu. Neprihlásil sa vysokú školu a tak si začne hľadať prácu. Ešte si žiadnu nenašiel, preto si zakúpi zopár videohier, aby vyplnil svoj voľný čas. Povie si, že kým si nájde prácu sa trochu zabaví. Mesiace utekajú a Adam stále nemá prácu a hraním videohier trávi skoro celé dni. Okolo deviatej ráno vstáva k videohre a okolo polnoci ide znova spať. Každý deň odohrá 15 hodín. Jeho mama sa vyjadrila, že nie je nič, čo by mu v hraní videohier zabránilo. Adam si sám uvedomuje, že je závislý, ale nič s tým nevie urobiť.

auta

Druhý príbeh je príbeh mladšieho chlapca, ktorý je študentom strednej školy. Každé ráno vstáva s rodičmi, oblečie sa do školy. Keď raňajkuje, jeho rodičia odídu do roboty a on sa znova prezlečie do domáceho oblečenia. Sadne za počítač a hrá hry až šestnásť hodín denne. Predtým to bol inteligentný, múdry študent a nadšený milovník pohybu a športu. Už viac ako dva mesiace nebol v škole.

Podľa štúdie z roku 1999 náš mozog naozaj reaguje do značnej miery rovnako ako na drogy, alkohol a tučnú stravu. Keď sú hry navrhnuté správne, tak nás ich opakované hranie pripúta k hraniu už nastálo. Je to neuveriteľné koľko ľudí sa stáva závislých na online hrách. Jeden výskum dokázal, že pri prehrávaní videa so zvoniacim alebo vibrujúcim telefónom sa v mozgoch ľudí aktivujú také centrá, ktoré sú aktívne vtedy, keď človek trávi čas so svojou láskou, manželom, priateľom, či frajerom. Jednoducho závislosť na mobiloch, počítačoch a hrách prerastá v lásku.

xbox

Aké bude teda vaše rozhodnutie? Budete milovať videohru alebo skutočného človeka?

Rozpoviem vám dva príbehy, ktoré sa naozaj stali. A možno jeden z nich žijete aj vy. Obidva sa reálne odohrali v Amerike, ale ja viem, že postupne sa všetko dostáva aj k nám. Možno je to už tu. Prvý príbeh sa začína vtedy, keď chlapec, nazvime ho Adam, skončí strednú školu. Neprihlásil sa vysokú…