Užitočné potvory v záhrade

Nezařazené

Užitočné potvory v záhrade

Zdravá, bohatá úroda, krásne kvety a trávnik. To je sen každého majiteľa záhrady. Mali by ste však vedieť, že aj taká kopa starého lístia, alebo nepriehľadné krovie má na záhrade svoje miesto. Takéto „neestetické“ doplnky, totiž poskytujú domov tvorom, ktoré vedia záhradkárčiť spolu s vami. Hovoríme konkrétne  o užovkách, slepúchoch, ježkoch a žabách. Užitočných tvorov samozrejme existuje viac, avšak tieto štyri patria k výkvetu.

žabička
 
Žaby sú obojživelníky. K svojmu životu preto potrebujú vodu. Na to aby sa vo vašej záhrade udomácnili, postačí i to najmenšie jazierko. Ak ste ho neplánovali, alebo máte príliš malú záhradu, môžete si vyrobiť i malinké vodné plochy. Použite na to staré vedro, alebo väčšiu plastovú misku, ktorú zapustíte do zeme. Voda po čase nebude kryštálovo čistá, to však žabám neprekáža, skôr naopak, takéto prostredie milujú. Prečo ich vlastne lákať do svojej záhradky. Hlavnou potravou žiab je hmyz, bezstavovce a malé stavovce. Preto váš pozemok vyčistia od komárov, škodcov úžitkovej záhradky, slimákov, slizniakov ale i myší, hrabošov a iných drobných hlodavcov.

žába
 
Obrázky ježka s nákladom jabĺk a hrušiek na jeho pichliačoch, sa na nás hrnú z každého rohu. Je to ale ten najväčší omyl! Ježkosíce jablkom nepohrdne, avšak v prvom rade obľubuje mäso. Navyše svoju potravu nikdy nenosí nabodnuté na pichliačoch.  Aj napriek jeho roztomilému vzhľadu je jež, nebezpečný predátor. Loví v noci a na jeho jedálniček patria ucholaky, dážďovky, stonožky, muchy, komáre, slimáky, bystrušky, mláďatá hlodavcov  a larvy viacerých záhradných škodcov. Pravdou je, že nepohrdne ani ostatnými pomocníkmi v záhrade, teda žabami a hadmi. Ak chcete na svojom pozemku ježka, môžete mu postaviť príbytok. Stačí zbiť staré dosky do tvaru malej búdky a umiestniť ju niekde v pokojnom kúte. Ideálne je ak ju zasypete konármi a lístím, aby pre ježka nepôsobila neprirodzene. Ak sa na vašej záhrade nachádza kopa lístia a konárov, ktoré nemáte v pláne odstraňovať, ježko sa v takomto prostredí udomácni i sám.

ježek
 
Užovka i slepúchpatria k hadom, ktoré nie sú jedovaté. Preto ich pokojne môžeme na svojej záhrade nechať žiť. Neublížia nikomu. Najmä užovky obľubujú vodu, takže aj v ich prípade dobre poslúži záhradné jazierko. Okrem toho všetky hady potrebujú nejaké to úzke tmavé miesto kde sa môžu skryť a tiež prežiť zimu. Preto môžeme na záhradu umiestniť staré vodovodné, alebo odpadové rúrky. Podobne ako ježko aj užovky a slepúchy obľubujú kopy starého lístia, alebo rozkladajúce sa drevo. Patria k veľkým požieračom slimákov a slizniakov, ale taktiež hlodavcov. Kým ježko a žaba zožerú ich mláďatá, maximálne malú myšku, hady si poradia pokojne i s potkanom.

Zdravá, bohatá úroda, krásne kvety a trávnik. To je sen každého majiteľa záhrady. Mali by ste však vedieť, že aj taká kopa starého lístia, alebo nepriehľadné krovie má na záhrade svoje miesto. Takéto „neestetické“ doplnky, totiž poskytujú domov tvorom, ktoré vedia záhradkárčiť spolu s vami. Hovoríme konkrétne  o užovkách, slepúchoch, ježkoch a žabách. Užitočných tvorov samozrejme existuje viac, avšak…