Boj proti 8 zákerným škvrnám

Boj proti 8 zákerným škvrnám

Každá gazdinka veľmi dobre vie, že raz za čas sa v domácnosti objavia škvrny, ktoré nepôjdu len tak ľahko dole. Raz sa objavia na koberci, inokedy zase na oblečení. Poradíme vám triky ako sa bez námahy zbaviť škvŕn rôzneho pôvodu.

čistota

1.      Káva
Jeden z najobľúbenejších ranných nápojov, ktorý sa neraz podarí rozliať. Pri škvrnách z kávy sa oplatí zasahovať čo najrýchlejšie. Stačí látku čo najskôr preprať v studenej vode aby ste sa vyhli nepríjemným hnedastým škvrnám. V boji proti škvrnám z kávy pomôže citrónová šťava, ktorá má vynikajúce čistiace vlastnosti. Rozkrojte citrón, vyžmýkajte ho na škvrnu, nechajte pôsobiť pár minút a vyčistite vlažnou vodou.

2.      Atrament
Nepríjemné modrasté fľaky od pera sa často objavia na rukávoch tričiek či na inej časti oblečenia. Jemne ho pošúchajte vatou alebo vreckovkou namočenou v alpe.

3.      Krv
Pri škvrne od krvi je veľmi dôležité konať čo najrýchlejšie, kým krv nezaschne. Textil namočte do studenej vody a nechajte ho tam tak dlho, až kým krv sama z látky nepustí. Pokiaľ krv zaschla a nejde jednoducho vyprat, skúste nasoliť špinavé miesto a následne opäť preperte v studenej vode.

4.      Pleseň
Nebezpečné plesne možno z textílií odstrániť zmesou soli a citrónu, urobíte „pastu“. Aplikujte na postihnutú časť pomocou štetca a nechajte pôsobiť. Najlepšie spravíte ak toto oblečenie potreté zmesou vystavíte na priame slnko na dobu približne 30 minút. Následne umyte klasickým pracím prostriedkom a nechajte úplne vyschnúť na slnku.

5.      Hrdza
Škvrny od hrdze najlepšie odstránite  kyselinou citrónovou a potieraním liehom. Staršie fľaky možno očistiť zohriatym 10 % roztokom kyseliny šťavelovej. Ako posledný krok textil dôkladne prepláchneme vo vode.

úklid

6.      Víno
Akýkoľvek fľak od červeného vína viete na počudovanie vyčistiť opakom – čiže bielym vínom. Namočte textíliu do bieleho vína, následne vyberte a vyžmýkajte a znečistené miesto posypte veľkým množstvom soli. Biele víno zase z textílií vyperiete namočením do horúcej vody a opäť posolením povrchu fľaku.

7.      Mastný fľak
Zmiešajte kypriaci prášok do pečiva s trochou vody a jemne potierajte postihnuté miesto. Nechajte takto pôsobiť niekoľko minút a potom vyperte. Na mastné fľaky pomáha aj škrob.

8.      Džús
Osvedčeným bojovníkom na škvrny od džúsu je kyslé mlieko. Stačí ho zohriať, namočiť do neho textil a vyprať.

Každá gazdinka veľmi dobre vie, že raz za čas sa v domácnosti objavia škvrny, ktoré nepôjdu len tak ľahko dole. Raz sa objavia na koberci, inokedy zase na oblečení. Poradíme vám triky ako sa bez námahy zbaviť škvŕn rôzneho pôvodu. 1.      Káva Jeden z najobľúbenejších ranných nápojov, ktorý sa neraz podarí rozliať. Pri škvrnách z kávy sa oplatí…