Nesnažte sa zbaviť žihľavy. Je liečivá ako blázon

Nesnažte sa zbaviť žihľavy. Je liečivá ako blázon

Žihľavu vnímame ako burinu. Každý, koho poznám sa jej snaží zbaviť. Je to ale chyba. Pŕhľava dvojdomá, je liečivá bylina ako každá iná. Navyše boj s ňou je viac ako márny. Museli by ste sa zbaviť všetkých jej koreňov, čo je nemožné. Siahajú do hĺbky a navyše sú roztrúsené na veľmi veľkej ploche. Stačí v zemi nechať aj kúsok korienka a on začne opäť rásť. Strihaním, kosením a vysekávaním nedosiahnete absolútne nič. Možno by pomohol chemický postrek, ale ako to tak vidím u môjho suseda, ani ten nie je veľmi účinný. Takže s ňou radšej prestaňte bojovať a využite jej liečivé účinky.

kopřiva
 
Žihľava prečisťuje krv.Preto vám pomôže pri akýchkoľvek problémoch, ktoré súvisia s touto nenahraditeľnou tekutinou v našom tele. Zároveň podporuje tvorbu červených krviniek. Obsahuje také vysoké množstvá vitamínu C, že môže pokojne konkurovať citrusom. Využijete ju aj pri starostlivosti o telo. Odvar z nej prispieva vlasom. Dokáže podporiť ich rast a zabrániť ich vypadávaniu.

listy
 
Najviac vitamínu C obsahuje čerstvá žihľava.Môžete si z nej pripraviť šalát, alebo polievku.  Na internete nájdete množstvo receptov s touto lacnou a zdravou surovinou. Nemajte strach z toho, že pŕhli. Ak ju polámete, tieto vlastnosti stratí. To isté platí aj vtedy, keď ju obaríte horúcou vodou.
Keď už sme pri tom pŕhlení. Hovorí sa, že je zdraviu prospešné. Malo by predchádzať vzniku reumy. Podľa mojich poznatkov, však tieto jej účinky neboli vedecky nikdy preukázané. Na druhej strane, naše staré mamy možno vedeli niečo, čo ani americký vedci nie.
Dajte si však pozor na to, kde túto rastlinu zbierate. Pŕhľava do seba naťahá všetko zo zeme aj zo vzduchu. Nezbierajte ju preto pri cestách, alebo na sídlisku. Ak ste ju na svojej záhrade minulý rok striekali chémiou, so zberom počkajte minimálne ďalší rok. Postrek sa dostáva aj do koreňov a tam ostáva pomerne dlho.  

Žihľavu vnímame ako burinu. Každý, koho poznám sa jej snaží zbaviť. Je to ale chyba. Pŕhľava dvojdomá, je liečivá bylina ako každá iná. Navyše boj s ňou je viac ako márny. Museli by ste sa zbaviť všetkých jej koreňov, čo je nemožné. Siahajú do hĺbky a navyše sú roztrúsené na veľmi veľkej ploche. Stačí v zemi nechať aj…