Zážitkové kŕmenie pre vaše domáce zvieratá

Zážitkové kŕmenie pre vaše domáce zvieratá

Jedlo je jednou zo základných vecí, ktoré zviera potrebuje, k svojmu životu. Nehovorím ani tak o tom, že bez neho by asi len ťažko prežilo. To je nám snáď všetkým dostatočne jasné. Myslím to skôr tak, že pre zvieratá je na prvom mieste rozmnožovanie, hneď po ňom jedlo, tak dlho nič, ešte raz jedla, potom jedlo, prichádza na rad spánok a niekde tu sa v ich rebríčku nachádzame my.

čivaa
 
Zviera, ktoré je hladné, alebo má iba pocit, že by mohlo byť, je priam neznesiteľné. Nenechá vás na pokoji, roztrhá každé igelitové vrecúško ktoré nájde, povyťahuje odpadky z koša a nenechá vás zjesť ani váš obed. Je však takmer nemožné, aby naše zvieratko malo jedlo k dispozícii neustále. Aby ste ho s jeho raňajkami zabavili dostatočne dlho, pripravte mu takzvaný enrichment.
 
Ide o spôsob kŕmenia, pri ktorom svojmu zvieraťu nenasypete jedlo do misky. Namiesto tohto si ho bude musieť nájsť, vyhrabať, alebo uloviť samé. Takto sa zabaví na dlhší čas, navyše bude kŕmenie omnoho prirodzenejšie. V podstate do istej miery napodobníte to, akoby sa zviera stravovalo vo voľnej prírode.

koška
 
Niekoľko tipov na enrichment
 

  1. Pre svojho psa pripravujem aspoň dvakrát za týždeň takéto kŕmenie. Do tenisovej loptičky som vyrezal tri otvory. Do jej vnútra nasypem granuly, alebo niečo zaujímavejšie, napríklad konzervu. Takúto loptičku mu hodín asi päťkrát za deň. Takáto dávka jedla spĺňa dávku, ktorú by mal zjesť. To ale musíte prispôsobiť veľkosti svojho psa. Zoberte si dennú kŕmnu dávku a rozdeľte na menšie porcie.
  2. Pri mačkách je to o niečo jednoduchšie. Tým jedlo ukryjem do kartónovej škatule s otvormi, čo ich zabaví aj na niekoľko hodín.
  3. Pri mačkách používam ešte jeden spôsob, ktorý milujú nadovšetko. Do košíčka, ktorý sa používa pre hlodavce na seno, dám kúsky mäsa. Ten potom zavesím a oni ho lovia ako živú korisť.

Jedlo je jednou zo základných vecí, ktoré zviera potrebuje, k svojmu životu. Nehovorím ani tak o tom, že bez neho by asi len ťažko prežilo. To je nám snáď všetkým dostatočne jasné. Myslím to skôr tak, že pre zvieratá je na prvom mieste rozmnožovanie, hneď po ňom jedlo, tak dlho nič, ešte raz jedla, potom jedlo, prichádza…